| Sign In | Join Free | My benadorassociates.com |
|
Place of Origin : Guangdong, China
Brand Name : Chencai
Price : $5,399.00/set
Model Number : CC-LH70T
Certification : CE
MOQ : 1
Delivery Time : 10-15days
Packaging Details : wooden case
Condition : New
Video outgoing-inspection : Provided
Machinery Test Report : Provided
Warranty of core components : 1 Year
Core Components : Engine, Motor
Machine Type : Vulcanizing Machine
Weight : 1273
Warranty : 1 Year
Key Selling Points : Energy saving
Showroom Location : None
Applicable Industries : Garment Shops, Manufacturing Plant, Other, Advertising Company
Product Name : Vulcanizing Machine
Color : Blue Orange Gray
Heating plate size : 400*400mm
Clamping stroke : 200mm
Work pressure : 70T
Input voltage : 380V/3P/50HZ
Heating element : M11*400mm
Heating plate spacing : 100mm
Total power : 12.5kw
Dimensions : 1530*1270*1460mm
| Attribute | Value |
|---|---|
| Condition | New |
| Video outgoing-inspection | Provided |
| Machinery Test Report | Provided |
| Warranty of core components | 1 Year |
| Core Components | Engine, Motor |
| Machine Type | Vulcanizing Machine |
| Weight | 1273 kg |
| Warranty | 1 Year |
| Key Selling Points | Energy saving |
| Applicable Industries | Garment Shops, Manufacturing Plant, Other, Advertising Company |
| Color | Blue Orange Gray |
| Heating plate size | 400*400mm |
| Clamping stroke | 200mm |
| Work pressure | 70T |
| Input voltage | 380V/3P/50HZ |
| Heating element | M11*400mm |
| Heating plate spacing | 100mm |
| Total power | 12.5kw |
| Dimensions | 1530*1270*1460mm |
Accepted Delivery Terms: FOB, CFR, CIF, EXW
Accepted Payment Type: T/T, L/C, Credit Card, PayPal
We are the Manufacturer of soft PVC Silicone rubber equipment since 2011, specializing in:
We also offer complete turn-key projects including raw materials like PVC resin, DBP oil, color paste/pvc pigment, and Aluminum Mold.
About 25 days after receiving your deposit. Payment terms: 50% deposit in advance, and 50% before shipment.
We provide:
Yes, simply send us your product sample or drawing. We handle the rest, including testing product photos before shipment to ensure quality.
Please provide details about your customization needs, including quantities and special requirements.
We provide complete solutions for your production needs. Contact us today to discuss your requirements.
|
|
Liquid Silicone Drip Molding Rubber Vulcanizing Machine 12.5KW 70T Work Pressure Images |