| Sign In | Join Free | My benadorassociates.com |
|
Place of Origin : Guangdong, China
Brand Name : Chencai
Price : $15,499.00/set
Certification : CE
MOQ : 1
Delivery Time : 15-20days
Packaging Details : wooden case
Condition : New
Applicable Industries : Food & Beverage Factory, Food & Beverage Shops, Other
Weight (KG) : 980
Showroom Location : None
Video outgoing-inspection : Provided
Machinery Test Report : Provided
Marketing Type : New Product 2024
Warranty of core components : 1 Year
Core Components : Engine
Warranty : 1 Year
Application fields : Snack food factory, Fruit processing plant
Product Name : Chocolate Making Machine
Color : Blue White
Workbench Area : Dual-position 400*300mm
Maximum Operating Speed : 1200mm/s
X, Y, Z Travel : 1000*400*100mm
Fluid Dispensing Temperature : 0-80℃
Power Supply : 220V/3P/50HZ
Working Air Pressure : 0.65Mpa
Dimensions : 1560*2180*1980mm
Application : Chocolate, candy syrup, jam, and other fluid liquids
| Attribute | Value |
|---|---|
| Condition | New |
| Applicable Industries | Food & Beverage Factory, Food & Beverage Shops, Other |
| Weight (KG) | 980 |
| Video outgoing-inspection | Provided |
| Machinery Test Report | Provided |
| Marketing Type | New Product 2024 |
| Warranty of core components | 1 Year |
| Core Components | Engine |
| Warranty | 1 Year |
| Application fields | Snack food factory, Fruit processing plant |
| Product Name | Chocolate Making Machine |
| Color | Blue White |
| Workbench Area | Dual-position 400*300mm |
| Maximum Operating Speed | 1200mm/s |
| X, Y, Z Travel | 1000*400*100mm |
| Fluid Dispensing Temperature | 0-80℃ |
| Power Supply | 220V/3P/50HZ |
| Working Air Pressure | 0.65Mpa |
| Dimensions | 1560*2180*1980mm |
| Application | Chocolate, candy syrup, jam, and other fluid liquids |
Accepted Delivery Terms: FOB, CFR, CIF, EXW
Accepted Payment Type: T/T, L/C, Credit Card, PayPal
We are the Manufacturer of soft PVC Silicone rubber equipment since 2011, specializing in:
We also offer complete turn-key projects including raw materials like PVC resin, DBP oil, color paste/pvc pigment, and Aluminum Mold.
About 25 days after receiving your deposit. Payment terms: 50% deposit in advance, and 50% before shipment.
We provide:
Yes, simply send us your product sample or drawing. We handle the rest, including quality checks and test product photos before shipment.
Please provide details about your customization needs including:
If you need to produce specific products, we can provide complete solutions. Contact us today to discuss your requirements.
|
|
Automatic Visual Chocolate Candy Making Machine For Flowing Liquids In Food Beverage Images |