| Sign In | Join Free | My benadorassociates.com |
|
Brand Name : Chencai
Model Number : CC-LH70T
Certification : CE
Place of Origin : Guangdong, China
MOQ : 1
Price : $5380.00/set
Delivery Time : 10-15days
Packaging Details : wooden case
Condition : New
Video outgoing-inspection : Provided
Machinery Test Report : Provided
Warranty of core components : 1 Year
Core Components : Engine, Motor
Machine Type : Vulcanizing Machine
Weight : 1273
Warranty : 1 Year
Key Selling Points : Easy to Operate
Showroom Location : None
Applicable Industries : Garment Shops, Manufacturing Plant, Other, Advertising Company
Product Name : Vulcanizing Machine
Color : Blue
Heating plate size : 400*400mm
Clamping stroke : 200mm
Work pressure : 70T
Input voltage : 380V/3P/50HZ
Heating temperature : 0-350℃
Motor power : 3.75kw
Total power : 12.5kw
Dimensions : 1530*1270*1460mm
| Attribute | Value |
|---|---|
| Condition | New |
| Video outgoing-inspection | Provided |
| Machinery Test Report | Provided |
| Warranty of core components | 1 Year |
| Core Components | Engine, Motor |
| Machine Type | Vulcanizing Machine |
| Weight | 1273 kg |
| Warranty | 1 Year |
| Key Selling Points | Easy to Operate |
| Applicable Industries | Garment Shops, Manufacturing Plant, Other, Advertising Company |
| Color | Blue White |
| Heating plate size | 400*400mm |
| Clamping stroke | 200mm |
| Work pressure | 70T |
| Input voltage | 380V/3P/50HZ |
| Heating temperature | 0-350℃ |
| Motor power | 3.75kw |
| Total power | 12.5kw |
| Dimensions | 1530*1270*1460mm |



FAQ
Q1: What is the total cost for one machine? Can the machine be customized? What is the process?
A: Our quotes are typically ex-factory prices, including: 1) the machine; 2) standard accessories; 3) wooden packing crates. For alternative pricing requests such as FOB or CIF terms, we will provide a detailed cost breakdown.
Q2: What is the production cycle and delivery time?
A: The production cycle for standard models is 7-15 business days after receiving the deposit. The specific time for delivery to your nearest port depends on your location and shipping schedule.
Q3: What is the warranty period? What does the warranty cover? How is after-sales technical support provided?
A: We offer a 1-year warranty covering defects caused by inherent equipment faults. Damage resulting from operational errors, natural disasters, unauthorized modifications, or use of non-genuine parts is excluded. We provide remote support via complimentary phone/email/video guidance and remote troubleshooting assistance.
Q4: What are the payment terms and methods?
A: Our standard payment terms are: 50% as advance payment; 50% balance paid before shipment. For long-term customers or large orders, we can discuss more flexible payment terms. Accepted payment methods include: T/T, L/C, etc.
|
|
Automatic 70T Silicone 2D 3D Coaster Hot Press Molding Vulcanizing Machine for Making Trademark Logo Coin Purse Phone Case Images |