| Sign In | Join Free | My benadorassociates.com |
|
Place of Origin : Guangdong, China
Brand Name : Chencai
Price : $5,350.00/set
Model Number : CC-LH70T
Certification : CE
MOQ : 1
Delivery Time : 10-15days
Packaging Details : wooden case
Condition : New
Video outgoing-inspection : Provided
Machinery Test Report : Provided
Warranty of core components : 1 Year
Core Components : Engine, Motor
Machine Type : Vulcanizing Machine
Weight : 1273
Warranty : 1 Year
Key Selling Points : Easy to Operate
Showroom Location : None
Applicable Industries : Garment Shops, Manufacturing Plant, Other, Advertising Company
Product Name : Vulcanizing Machine
Color : Blue Orange Gray
Heating plate size : 400*400mm
Clamping stroke : 200mm
Work pressure : 70T
Input voltage : 380V/3P/50HZ
Heating element : M11*400mm
Heating plate spacing : 100mm
Total power : 12.5kw
Dimensions : 1530*1270*1460mm
| Condition | New |
| Machine Type | Vulcanizing Machine |
| Work Pressure | 70T |
| Heating Plate Size | 400*400mm |
| Total Power | 12.5kw |
| Input Voltage | 380V/3P/50HZ |
| Dimensions | 1530*1270*1460mm |
| Weight | 1273kg |
| Color | Blue Orange Gray |
| Warranty | 1 Year |
| Key Selling Points | Easy to Operate |
Accepted Delivery Terms: FOB, CFR, CIF, EXW
Accepted Payment Type: T/T, L/C, Credit Card, PayPal
We are the manufacturer of soft PVC silicone rubber equipment since 2011, specializing in:
We also offer complete turn-key projects including raw materials like PVC resin, DBP oil, color paste/pvc pigment, and aluminum molds.
About 25 days after receiving your deposit. Payment terms: 50% deposit in advance, and 50% before shipment.
Our advantages include:
Yes, simply send us your product sample or drawing. We will handle the rest, including double-checking and sending photos of test products before shipment to ensure accuracy.
Please provide details about the product you need to customize, including quantities and any special requirements.
We provide total manufacturing solutions for your production needs. Contact us today to discuss your specific requirements.
|
|
Cell Phone Case Rubber Vulcanizing Machine 12.5kw Silicone Curing Press Machine 70T Images |