| Sign In | Join Free | My benadorassociates.com |
|
Brand Name : Chencai
Place of Origin : Guangdong, China
Price : $12,750.00/set
Certification : CE
MOQ : 1
Delivery Time : 15-20days
Packaging Details : wooden case
Condition : New
Applicable Industries : Manufacturing Plant, Food Shop, Food & Beverage Shops, Other
Showroom Location : None
Video outgoing-inspection : Provided
Machinery Test Report : Provided
Marketing Type : Chocolate machine
Warranty of core components : 1 Year
Core Components : Engine, Motor
Weight : 742 KG
Warranty : 1 Year
Application fields : Fruit processing plant, Snack food factory
Raw material : Milk, Fruit, Water
Key Selling Points : High Productivity
Product Name : Chocolate Making Machine
Color : Blue White
Work Bench : 600*400mm
Maximum Operating Speed : 1200mm/s
Fluid Dispensing Temperature : 0-80℃
Power Supply : 220V/3P/50HZ
Working Air Pressure : 0.65Mpa
Dimensions : 2405*1300*2100mm
Advantage : Energy Saving
Application : Chocolate, candy syrup, jam, and other fluid liquids
| Attribute | Value |
|---|---|
| Condition | New |
| Applicable Industries | Manufacturing Plant, Food Shop, Food & Beverage Shops |
| Power Supply | 220V/3P/50HZ |
| Work Bench | 600*400mm |
| Maximum Operating Speed | 1200mm/s |
| Fluid Dispensing Temperature | 0-80℃ |
| Working Air Pressure | 0.65Mpa |
| Dimensions | 2405*1300*2100mm |
| Weight | 742 KG |
| Warranty | 1 Year |
| Core Components | Engine, Motor |
| Application | Chocolate, candy syrup, jam, and other fluid liquids |
Accepted Delivery Terms: FOB, CFR, CIF, EXW
Accepted Payment Type: T/T, L/C, Credit Card, PayPal
We are the Manufacturer of soft PVC Silicone rubber equipment since 2011, specializing in chocolate machines, PVC dispensing machines, smart ovens, and complete turn-key projects including raw materials and molds.
About 25 days after receiving your deposit (50% deposit in advance, 50% before shipment).
Experienced sales managers provide 1-to-1 service with technical team support. We offer flexible solutions and can arrange additional consignments according to your needs.
Yes, simply send us your product sample or drawing. We handle the rest and provide test product photos before shipment.
Please specify your customization needs with details, quantities, and special requirements.
We provide complete solutions for chocolate production. Contact us today to discuss your requirements.
|
|
Table Top Chocolate Decorating Machine 220V 3P 50HZ Candy Chocolate Making Machine Images |