| Sign In | Join Free | My benadorassociates.com |
|
Brand Name : Chencai
Place of Origin : Guangdong, China
Price : $12,700.00/set
Certification : CE
MOQ : 1
Delivery Time : 15-20days
Packaging Details : wooden case
Applicable Industries : Manufacturing Plant, Food Shop, Food & Beverage Shops, Other
Showroom Location : None
Video outgoing-inspection : Provided
Machinery Test Report : Provided
Marketing Type : Decorating machine
Warranty of core components : 1 Year
Core Components : Engine, Motor
Weight : 742 KG
Warranty : 1 Year
Application fields : Fruit processing plant, Snack food factory
Raw material : Milk, Fruit, Water
Key Selling Points : High Productivity
Product Name : Chocolate Making Machine
Color : Blue White
Work Bench : 600*400mm
Maximum Operating Speed : 1200mm/s
Fluid Dispensing Temperature : 0-80℃
Power Supply : 220V/3P/50HZ
Working Air Pressure : 0.65Mpa
Dimensions : 2405*1300*2100mm
Advantage : Energy Saving
Application : Chocolate, candy syrup, jam, and other fluid liquids
| Applicable Industries | Manufacturing Plant, Food Shop, Food & Beverage Shops, Other |
| Core Components | Engine, Motor |
| Weight | 742 KG |
| Dimensions | 2405*1300*2100mm |
| Work Bench | 600*400mm |
| Maximum Operating Speed | 1200mm/s |
| Fluid Dispensing Temperature | 0-80℃ |
| Power Supply | 220V/3P/50HZ |
| Working Air Pressure | 0.65Mpa |
| Warranty | 1 Year |
| Color | Blue White |
| Application | Chocolate, candy syrup, jam, and other fluid liquids |
Accepted Delivery Terms: FOB, CFR, CIF, EXW
Accepted Payment Type: T/T, L/C, Credit Card, PayPal
We are the manufacturer of soft PVC Silicone rubber equipment since 2011. Our product range includes PVC Dispensing machines, Smart ovens, Baking tables, Tunnel Ovens, Rubber press molding machines, Chocolate drop molding machines, and more. We also offer complete turn-key projects including raw materials like PVC resin, DBP oil, color paste/pvc pigment, and Aluminum Mold.
Delivery typically takes about 25 days after receiving your deposit. Payment terms are 50% deposit in advance, with the remaining 50% paid before shipment.
We provide experienced, well-trained sales managers offering 1-to-1 inquiry service, supported by a professional technical team to help you make informed decisions and solve technical challenges. We can flexibly arrange other consignment needs alongside your purchase according to your production plan.
Yes, simply send us your product sample or drawing. We will handle the rest, including double-checking and sending photos of test products before shipment to ensure accuracy.
Please specify which product you need to customize and provide details including quantities and any special requirements.
|
|
Full Automatic Chocolate Manufacturing Machine With Working Air Pressure 0.65Mpa Images |